WikiPack

הנושאים הכי מבוקשים:
קרטון תורת הצבע קדם דפוס קרטון לאריזות לנוזלים מכונת דפוס
על פי סדר הא'-ב':

קרטון

אין הגדרה חד ערכית להבדל בין קרטון לנייר. אנו מבדילים לפי המשקל המרחבי. קרטון- נייר השוקל מעל 200 ג'/מ².

לקרטון גמישות הנקבעת ע"י כיוון הסיבים וחוזקם.

הקרטון הוא חומר אורגני המתלקח ב- 180º.

מאפייני קרטון עיקרים - כיוון סיבים, משקל מרחבי, עובי, קשיחות/חוזק כיפוף (Stiffness), ברק, לחות, איכות פני שטח ההדפסה, חוזק קריעה.


הקרטון ונייר היסטוריה

הנייר מוכר לאדם עוד ממצרים הקדומה כ- 3,500 שנה לפני הספירה. בעת הקדומה הנייר נעשה מפפירוס או חומרים אורגאניים אחרים. במאה השנייה לספירה החל ייצור נייר כאמצעי להעברת מיידע וידע.
בראשית המאה ה-19 הומצאו המכונות לייצור הנייר התעשייתי.
יצור הקרטון התעשייתי ע"י הדבקה של שכבות נייר אחת לשנייה החל לקראת סוף המאה ה- 19.


מבנה קרטון

הקרטון בנוי מתאית (עץ כתוש) אשר יוצרת שרשרות של סיבים. סיבים אלו מודבקים בתהליך הייצור ע"י שרפים וחומרים שונים. קיימים כמה סוגי תאית:

תאית כימית- Bleached Chemical Pulp- עץ אשר נחתך לחתיכות קטנות. מבושל , תהליך הגורם להסרת הליגנין (חומר המצוי בדפנות התאית ואחד הגורמים לצבע הצהוב של העץ) ולאחר מכן מולבן. בתהליך זה ניצולת התאית היא כ-50% מחומר הגלם בתחילת התהליך.

תאית מכאנית- Bleached Mechanical pulp - עץ אשר נטחן לחתיכות קטנות ובתהליך שטיפה (בד"כ מי חמצן) מורידים את הגוונים החומים של העץ ומקבלים תאית בגוון לבן /צהוב. היתרון בתהליך זה, רוב התאית אשר נכנסת לתהליך מולבנת וניתנת לשימוש (כ- 95%). הסיבים המתקבלים מתהליך זה רכים וקצרים.
תאית ללא טיפול- Unbleached Mechanical pulp- עץ אשר נטחן לסיבים ואינו עובר תהליך הלבנה.

בעזרת שילוב בין סוגי השכבות יוצרים סוגי קרטון שונים.


קרטון ממוחזר

(Recycled) מיוצר משאריות קרטון, עץ ונייר. בתהליך של יצירת דייסה בה מפרדים את התאית משאר חומרים (סיכות עיתונים/מתכות, ניילון ועוד). מעיסה זו יוצרים את שכבות החומר לייצור הקרטון. מקובל לתת חוזק לקרטון ממוחזר ע"י הוספת אחוז מסוים של תאית לא ממוחזרת.


ייצור הקרטון

תהליך היצור מורכב מיצירת דייסה מחומרי הגלם מהם רוצים לייצר את הקרטון. העברת עיסה למכונות ארוכות עם רשתות אשר נעות בכיוון אחד תוך ניעור הרשת. ניעור הרשת יוצר כיוון לסיבים. לכל מכונה אפשרות לייצר כמה שכבות במקביל. שכבות אלו מודבקות אחת לשנייה ויוצרות את הקרטון.
על מנת לאפשר הדפסת אופסט על הקרטון, צד ההדפסה מצופה בחומר/פיגמנט לבן כגון גיר (Clay) אשר מונע את בריחת הצבע לשכבות הקרטון.


מעגל החיים

ניתן לומר כי ניתן למחזר נייר וקרטון כ-4 מחזורי שימוש, עד שהסיבים נעשים קצרים ואינם מאפשרים שימוש חוזר. כל החברות אשר דוקרט קונה מהם חומר גלם הן בעלות תו FSC, Forest Stewardship Council. תקן בין לאומי לניהול סביבה ויערות תחת פיקוח.
תקן זה מחייב אותן לשתול שני עצים על כל עץ המשמש לייצור תאית ולהציג תוכנית לשימור היערות.
זמן הגידול של עצים המיועדים לקרטון ועץ בסקנדינביה נע בין 30-50 שנה לעצים עם סיבים קצרים ורכים. ול 50-80 שנה לעצים עם סיבים ארוכים וחזקים.


סוגי קרטון עיקרים ושימושים

  • SBS,SBB- Solid Bleached Sulfate/Board - קרטון המורכב משכבות של תאית כימית, צבעו לבן כולל גב הגיליון. משמש לאריזות קוסמטיקה ומזון. מתאים להקפאה ולאפיה ולכן משמש כבסיס לציפוי PE ו- PET. מאושר למגע ישיר עם מזון.
  • Carrier, CKB ,Kraft, SUB- Solid Unbleached Board- קרטון המורכב משכבות של תאית מכאנית שלא עברה הלבנה. קרטון חזק המשמש למארזי בקבוקים (Six Packs), אריזות חקלאות הבאות במגע ישיר עם מזון, מתאים להקפאה.
  • FBB, GC- Folding boxboard- קרטון המשלב שכבות של תאית מכאנית עם תאית כימית. השכבה התחתונה תאית מכאנית ולכן גב הקרטון בגון צהבהב. נקרא גם גב לבן וגב מנילה. משמש לאריזות מזון, קוסמטיקה , אריזות תרופות. מאושר למגע ישיר עם מזון יבש.
  • GD, GT, UD, WLC - White Lined Chipboard- קרטון העשוי משכבות של קרטון ממוחזר לעיתם מחוזק בסיבים מכאניים. GD- גב הקרטון אפור. GT- גב הקרטון מולבן או משולב עם סיבים מכאניים שלא עברו הלבנה (גב הקרטון חום). UD- ללא ציפוי להדפסה, הקרטון אפור או בגוון חום. משמש לאריזות מזון שאינו בא במגע ישיר עם גב הקרטון, חבקים ומארזים לקירור קצר מועד, במשקל המרחבי הנמוך משמש להצמדה לקרטון גלי לאחר ההדפסה.
  • Cup Stock PE1S, PE2S- קרטון SBS ללא ציפוי להדפסה המשמש לכוסות שתייה חמה ומזון מהיר (פוליאתילן בצד אחד של הקרטון). שתייה קרה, שני צדדים מצופים פוליאתילן (בגלל התעבות הנוזלים על האריזה). איכות ההדפסה נמוכה כיוון שהקרטון ללא ציפוי להדפסה. באריזה למזון קר, איכות ההדפסה על ה- PE טובה יותר, אך עדין פני הקרטון אינם חלקים כפני קרטון מצופה.
  • קרטון לאריזות נוזלים 2S LDPE- SBS מצופה שני צדדים פוליאתילן. משמש לאריזות נוזלים שונות.

קיימים סוגים שונים של פוליאתילן. סוג הפוליאתילן, נקבע לפי המוצר אותו יש לארוז (חלב, יוגורט, נוזל ביצים, נוזל כביסה, יין , מיץ ועוד). צורת הקופסה נקבעת לפי אורך החיים של המוצר. אריזות Gebel Top (צורת משולש לראש האריזה) למוצרים המיועדים לחיי מדף קצרים. ומוצרים הדורשים חיי מדף ארוכים,אריזות ללא מקום לחמצן.

קיימים סוגים נוספים רבים של קרטון. אשר מתאמים למוצרים אחרים כגון גבינות חצי קשות, תחתיות לבירה, מגשים ליוגורט, קרטון לכריכת ספרים, כדורי רובה, קרטון צבוע לקוסמטיקה ועוד.


ציפוים ותוספים

תכונות הקרטון ואפשרות היצירה האין סופיות שלו, יוצרות ממנו פלטפורמה ולציפוי בחומרים שונים, לאקסטרוזיה (שיחול - Extrusion) - כחומר חזק או ע"י הדבקה (למינציה). - בצד ההדפסה ,ולהדפיס עליה, או בצד השני במגע עם המוצר הנארז. 

ציפוים המקובלים, PE בצד אחד, למגע ישיר שומני עם מזון, או PE בשני צדי הקרטון לאריזות נוזלים ושתייה קרה חיי מדף קצרים, PE בשילוב אלומיניום בשני צידי הקרטון לאריזות נוזלים עם חיי מדף ארוכים, PET לאפיה, פוליאסטר מטלי/הולוגרמות בצד ההדפסה, לבד וכו''.
תוספים מקובלים, חומרים דוחי שומן, מעכבי חדירת לחות , הוספת סיבים סינטטיים להגברת הגמישות צבעים וגוונים לקבלת קרטון צבעוני ועוד.


ספקי הקרטון של דוקרט

חברת דוקרט עובדת עם ספקי הקרטון הגדולים בעולם. הקשרים הטובים אשר התפתחו עם השנים עם הספקים ויכולות הייצור של דוקרט. מאפשרים לנו להיות בקשר ישיר עם הספקים, ליהנות מפיתוחים ולהתאימם ללקוחותינו. כל חברות הקרטון מהם דוקרט קונה בעלות תקן ISO9001 או דומיו.


מלאי

מדיניות שמירת המלאי ואינטרס הלקוח:
על מנת לעמוד בדרישות השוק המשתנות. חברת דוקרט מחזיקה מלאי זמין של חומר גלם המספיק לכ-3 חודשי יצור. לחברת דוקרט מכונה לחיתוך גיליונות מגלילים (Sheeter) מהמתקדמים בשוק. רוב חומר הגלם נקנה בגלילים ונחתך לגיליונות בדוקרט.
החזקת מלאי בגלילים מאפשרת גמישות בייצור והקטנת הפחת בעת הייצור.
כל פחתי הייצור נאספים ונשלחים למחזור.