WikiPack

הנושאים הכי מבוקשים:
קרטון תורת הצבע קדם דפוס קרטון לאריזות לנוזלים מכונת דפוס
על פי סדר הא'-ב':

פ'

תוכן העניינים

1 CTP 2 פלקסו המשך

CTP


בתהליך מערכת CTP הדמות מהמקור מועברת מקובץ הדיגיטאלי ישירות ללוח ההדפסה, במקום ליצור פילם ופיתוח לוח ההדפסה במגע בתוך מקרן הלוחות. מכאן השם CTP בתרגום מילולי: מהמחשב ישירות ללוח.
מה התועלת במערכת CTP ? זמן הפלט ב – CTP מוציא את השלבים האלו מייצור המבוצע על ידי מערכת ה – CTP:
• ייצור הפילם.
• תכנון התפשטות הפילמים לאורך זמן ושימורם.
• חשיפת הלוח מהפילים במקרן.

לאחר הוצאת הנתונים האלו הקדם דפוס מגדיל את יכול ייצורו ואת דיוקו בלוחות הדפוס. הדפס במכונת הדפוס מסוגל להגיע לאיכויות גבוהות ומדויקות יותר. שיפור האיכות ב – CTP חד יותר והתוצאה של הדפסה נקייה יותר מכיוון:
• הרגיסטרציה (התאמת צבעים) של המהדורה מדויקת יותר בצורה דיגיטאלית, אשר נעשה הכול על ידי ה – CTP ללא מגע אדם.
• הלוחות נחשפים על ידי מחוללי לייזר חדות יותר וניקיון של הדמות הנחשפת. כאשר בחשיפה המסורתית, הלוח נחשף על ידי אור שהוא פוטנציאל לרגישות בקצוות הגורם לנקודה לא חדה ואמיתית.
• יכולת ביצוע סוגים שונים שלטכניקות רישות כגון: FM, XM. אין התפזרות אור כמו בהקרנת הלוח במקרן, אשר מוסיפה לחדות והתמקדות ברשת ההדפסה.

ישנן שני סוגי חשיפה כיום לביצוע העמדה וחשיפת הלוח במחולל הלייזר ב – CTP:
• חשיפה תרמית.
• חשיפה אולטרא סגול או האור הנראה.

ההדמיה התרמית (חום): מרווחת מתמיכה חזקה מכיוון, שהיא יציבה מצד אחד ועקבית מצד שני. שימוש ברמות גבוהות של היכולת ההדמיה על גבי הלוחות בעלי רגישות נמוכה. הלוחות המצופים בשכבה המגיבה לחשיפה של יצירת הדמות על ידי טמפרטורת סף, בתהליך שביסודו הוא בינארי (דיגיטאלי). ומתחת לחשיפה שאינו קיים ויזואלית וההדמיה היא מאוד עקבית.

אולטרא סגול ושאר טכנולוגיות האור הנראה: משומשות יותר לייצר חשיפה, ומתקדמת יותר, חייבת להיות משומשות באזור השמור מאור. החשיפה מתבצעת במקומות הרגישים לאור, עם כמות זעירה של כוח ההדמיה (נמדד במיליוואט – millwatts). במצב זה גם כאשר ישנה סטייה קלה בכוח ההדמיה לא תהווה סיבה לסטייה בלוח הנחשף. האיכויות של הדמית הלוח יכולות לעמוד בהשפעות מינוריות בייצור הלוח, אחסון הלוח, הלחות, הטיפול ותהליך הפיתוח. ההבטחה של ה – CTP הוא העברה עקבית באופן טבעי. האור הנראה במערכת CTP (כולל תאורת האולטרא סגול), מפגין פוטנציאל גדול של אי סטייה בהדמיית הלוח.

כל המערכות והטכנולוגיות העמדת הדמות, עושות את עבודת החשיפה ישר אל הלוח, אין אחת שיכולה לעלות בסולם הגמישות וכושר ההסתגלות להדמיה התרמית. הטכנולוגיה התרמית משומשת בהדמיה לכל שלושת הטכניקות העיקריות של תהליכי הדפוס: אופסט, פלקסוגרפיה, ושקע. עם לוחות תרמיים, יכולת ההכנה של הלוחות יכולות להיעשות באור יום (ללא בעיות של רגישות לאור באזור הכחול של הספקטרום). כמו כן ההדמיה התרמית יכולה להוציא לוחות עם יכולת של רשת עדינה אשר מעלה את הביקוש ההולך וגובר של איזון ההדפסה ואחידותה. וכן לוחות לאפיה להדפסות המשומשות בצבעי דפוס על בסיס UV. ההדמיה תרמית יכולה להיות משומשת להוצאת מדיית הגהה באותו התקן שרוצים להגות את נקודות רשת ההדפסה. ההדמיה התרמית גם מובילה לטכנולוגיות של הדפוס הדיגיטאלי (כמו – היידלברג, קומורי, מאן רולנד, KBA). וכן היכולת העמדה ללא לוחות, מה שמוציא מהתהליך עוד משתנה.
אחד הגורמים המשפיעים לבחירת טכנולוגית האור הנכונה (האולטרא סגול) הוא שיפור המתמיד של טכנולוגיה זו עקב ביקושה. ככל שהאור יציב יותר ניתן ליצור העמדה וחשיפה ללוחות רגישים יותר. הסיבה לכך: שאור הלייזר הסגול הוא בנמצא.
כמובן שזהו החלק הראשון בשרשרת הפקת לוחות ההדפסה במערכת CTP. ההדמיה התרמית אינה דורשת פיתוח אך הגיעה לשלב הסופי של פיתוחה. הדמיה הסגולה היא כיום יושבת על רמה של 60mW ודורשת פיתוח הלוח לאחר מכן. לכן מסתמנת נטייה להגביר את עוצמות הקרניים ל – 150mW ואולי להגיע 200mW וזאת כדי להגיע למצב של אי פיתוח הלוח לאחר ההדמיה.
כמו כן הנטייה ליצור מערכות CTP על בסיס ה – Inkjet לחשיפת לוחות. זוהי טכנולוגיה שעדיין נמצאת בפיתוח לדפוס המסחרי. היתרונות הברורים של טכנולוגיה זו הם:
• Inkjet פחות מורכבת מאשר שאר הטכנולוגיות.
• משומש התקן פשוט יותר והטכנולוגיות האחרות.
• לא מושפע מרגישות של אור, לייזר או לדים (led) להדמיית הדמות.
• יכולת להגיע לאיכויות גבוהות העליות נמוכות.
כמובן שההדמיה התרמית לא תעלם למרות הסימנים לכך ועקשנות של נישות מסוימות, והוורסיות המסתמנות יראו כטכנולוגיות ה – Inkjet והאולטרא סגול.


פלקסו המשך

גלופות הגומי מוגבהים מעט ומעבירים את הדמות לנייר ללא צורך בטנבור נוסף כמו בדפוס האופסט. בעברת הצבע מתבצעת במערכת ללא גלילים אלא על ידי גליל אנילוקס (anilox) המיוצר בתהליך פוטומכאני אשר בעל חורים בגדלים אחידים. שינויי הנפח של חורי גליל זה מהווים את כמות הצבע המועבר. זוג סכינים המנגבים את שאריות הצבע מגליל זה נמצאים במחסן צבע סגור. היתרון של שיטה זו היא המחיר לכמויות העותקים גדולות במיוחד והגמישות בהדפסה על חומרי גלם שונים ויבושם. שיטה זו פחות איכותית ואינה מדויקת כמו דפוס האופסט. וכן הגמישות של הדפס לשנות את צפיפות הצבע בזמן ריצת המהדורה. השינוי הוא מינימאלי על ידי שינוי הטמפרטורה שמעלה ומורידה את הצמיגות של הצבע הגורר אחריה שינוי בצפיפות במונחים מינימאליים. טכנולוגית דפוס הפלקסו עובר מהפכות ושינויים טכנולוגיים מתקדמים עקב שימושו ההולך וגובר בדפוס הרציף. גלופות הפולימריות עוברות פיתוח מתקדם ומדויק בקדם הדפוס ויכולות להתחלה של רישות מדויק בגלופות הפולימריות שעד עכשיו שיטה זו הודפסה בשטחים מלאים בלבד.