WikiPack

הנושאים הכי מבוקשים:
קרטון תורת הצבע קדם דפוס קרטון לאריזות לנוזלים מכונת דפוס
על פי סדר הא'-ב':

היסטורית הדפוס

print history2המאה ה - 15 היותה מעבר מימי הבניים לזמנים המודרניים. למעשה כל שטחי האינטראקציה האנושית היו מרחיקי לכת. הסכנות שעברו על הפורטוגזים והספרדים במסעותיהם מעבר לים, פתחו עולמות חדשים. כאשר באירופה "העולם הישן" שיווי המשקל המדיני עוצב מחדש.
ההמצאות או החידושים הטכניים, העלו את התקשורת הכתובה אפילו מחוץ לקירות המנזר, לפי תיקון הכנסייה, הפיזור הראשון של המחשבה ההומניסטית ונוסף על בניית צורה אומנותית שהיו פיתוחים חיוביים באותה תקופה. באופן השלילי היה הליך החקירה המשפטית (משפט גוטנברג) שהרבה בעקבות כך הכחישו לקיומו של עידן יוהנס גוטנברג.
רק כאשר מתבוננים לתוך ההקשר של השינויים מאותם זמנים, אפשר להבין את המצאתו של גוטנברג. לוח הזמנים של האירועים במאה ה – 15 מייצגים בראיה מדינית ותרבותית את הפיתוחים הכלליים של האזור.


מהפכת הדפוס

מהפכת הדפוס היא מהפכה טכנולוגית שבה הומצא הדפוס על ידי יוהנס גוטנברג באמצע המאה ה – 15, מהפכת הדפוס גרמה לרמת חיים, הידע והמשכל של האנשים שהיו באירופה גרם להם לצמוח בצורה משמעותית שהובילה בצורה ישירה למהפכת המידע של ימינו.

שלבי המצאתו של גוטנברג:
· הקמת מתקן ליציקת אותיות מעופרת מותכת ויציקתן על גבי מתקן בגובה אחיד.
· הנחת אותיות לפי הסדר הרצוי, בתיבת אחסון המחולקת לתאים.
· ייצור בדיו ששימש לכתיבה והעתקה על ידי צבעי שמן של ציירים.
· משיחת הדיו על האותיות.
· הכנסת האותיות למכבש הדפוס.
· הידוק גיליון הנייר על גבי האותיות.

הדפוס הוא התפתחות טכנולוגית מחד ותרבותי מאידך, והחידושים בקו הזמן הם בידיהם של בני האדם.
אבני הדרך הטכנולוגית בתעשיית הדפוס הם בעצם האנשים שהקימוה:        


יוהנס גוטנברג

gutenbergנולד למשפחת אצולה במינץ שבגרמניה בין השנים 1394 – 1399, גוטנברג למד את מלאכת הצורפות ובשנת 1428 גורש מהעיר בעקבות חיכוכים בין מעמד האצילים בעיר לבין מועצת העיר. בשנת 1430 גר גוטנברג בשטרסבורג, ששם התחיל בפיתוח הדפוס. יציקת האותיות, המצאת הדיו, מנגנון לארגון האותיות ומכבש הדפוס. לאחר ארבע שנים עזב גוטנברג את שטרסבורג וחזר למינץ. ששם המשיך בניסיונותיו להדפיס ספרים. גוטנברג הדפיס לראשונה את ספר הספרים התנ"ך בן 42 שורות בעמוד. בזמן מסוים חסר היה לגוטנבג כסף מכדי להמשיך את פיתוח הטכנולוגי של הדפוס וב – 1450 לווה כסף מיוהן פוסט וצרף אותו כשותף. שותפות זו הסתיימה בשנת 1455 במשפט המפורסם שנקרא משפט גוטנברג שבו דרש פוסט את החזר ההלוואה. גוטנברג זכה לחסות הארכיבישוף בשנת 1465 וניפטר בשנת 1468.


אישים נוספים

ויליאם קקסטין (1422 – 1491) - קקסטין, זכה לתואר "המדפיס האנגלי הראשון" הוא כתב ספרים בהתחלה וכשידו עייפה הוא גילה את מלאכת הדפוס. הספרים שהדפיס לא היו באיכות טובה אבל הביקוש היה רב במיוחד לשפה האנגלית ולכן רב הספרים שהדפיס היו מתורגמים משפות זרות.

ניקולא ז'נסון (1420 – 1480) - ז'נסון היה מוציא לאור וגם מדפיס וזכור כמעצב גופנים, ומייחסים לו את עיצוב הגופן הרומי הראשון המיוחד לדפוס. ז'נסון היה צורף במקצועו והתמחה בייצור מטבעות. למד את מלאכת הדפוס מגוטנברג במינץ.

אלדוס מנוטיוס (1515 – 1450) - אחד מבתי הדפוס החשובים במאה החמש עשרה והשש עשרה, היה בית הדפוס "אלדין" שהוקם בוונציה, מנוטיוס התעניין בתקופה הרומית והיוונית הקדומה ורב יצירות הדפוס שלו היו מהקלאסיות היווניות. את אלדוס זוכרים יותר בשל סגנון הגופן Italic – נטוי בעברית של ימינו שהומצא בבית הדפוס שלו. מטרת התכנון והעיצוב של גופן זה היה לחיסכון מקום על הדף המודפס, התוצאה הייתה הדפסת ספרי כיס.


התפתחות הדפוס

מכאן התפתחותו של הדפוס בעם ישראל נבעה מהמילה הכתובה. לא פלא הוא שהיהודים היו בין המדפיסים הראשונים. השפה העברית הייתה בין ארבע השפות הראשונות בעולם שזכו לדפוס. בשנת 1470 הודפסו באיטליה הספרים הראשונים בעברית. להלן כמה שנתוני ההתפשטות של הדפוס העברי:
האחים עובדיה מתחילים להדפיס באיטליה בשנת 1472.
אברהם בן גרטון הוציא ספר עברי ובו מודפס תאריך עברי בשנת 1475.
שלמה בן משה אבן-אלקבץ מוציא ספר עברי בספרד בשנת 1476.
אחים נחמיאס מדפיסים בטורקיה בשנת 1498.
פולין ספר עברי ראשון בשנת 1530.
הדפוס הראשון בארץ מתחיל לפעול בצפת.

לאחר 1550 הדפוס עבר כברת דרך גדולה שבתקופה זו התחילו לאייר ספרים שעד כה הם היו רק בכתובים, ידוע היה שלתמונה ואיור היה כוח משיכה גדול הטכנולוגיה הגיע למצב שהודפסו בשני אופנים הכתובים בשיטת הבלט בסדר דפוס והאיורים בשיטת שקע ששימשה בתבניות נחושת אשר שורטטו בהם האיורים.
בין המדפיסים המפורסמים מאותה תקופה (המאה השמונה עשרה) בגרמניה את קוטה, אונגר וברייטקופף. באנגליה את קסלון, בסקרוול ובלץ בצרפת את אסטיין, בומארשה וקושן. בתי הספר התחילו ללמד מתוך ספרי הלימוד והאנציקלופדיות. התיירות הולדה את המפות והאטלסים, כתבי עת, לוחות שנה ודברי דפוס מאוירים אחרים.

לאחר 1800 הם שנים שכבר לאחר המהפכה הצרפתית, הדפוס צריך להיות זול יותר ומהיר יותר. השינויים נבעו מהתפתחות מואצת בתחום המכאניקה הפיסיקה והכימיה ומכאן הגיע המהפכה התעשייתית השנייה.

באנגליה מעוצבת מכונת הנייר הראשונה על ידי רוברט, 1799.
לורד סטנהוף מתחיל עם העתקת הסדר הראשון בתחילה על ידי תבניות גבס ולאחר מכן תבניות מקרטון 1804.
באותה שנה לורד סטנהוף בונה מכבש יד.
המצאת מכבש הדפוס על גבי טנבור על ידי פרידיך קינג מאומץ על ידי העיתון הלונדוני "טיימס" בשנת 1812.

כיום אנו חיים בתקופה של שכפול מתקדם דיגיטאלי ורב צבעי, המחשב האלקטרוניקה האינטרנט הם גורמים העוזרים בהתפתחות הטכנולוגי המהיר שעוברת תעשיית הדפוס. האצת המיכון הגורם לקצבים מסחררים, לעיבוד ועיצוב מחדש של שיטות הדפוס השונות עוזרות לקדם את התעשייה בכללותה. מאז המצאתו של גוטנברג עברה התעשייה מהפכות גדולות ומתקדמות אך הרעיון הגאוני של גוטנברג עדיין ממשיך להישאר ולתת אותותיו.

print history