WikiPack

הנושאים הכי מבוקשים:
קרטון תורת הצבע קדם דפוס קרטון לאריזות לנוזלים מכונת דפוס
על פי סדר הא'-ב':

ייצור הקרטון

תהליך היצור מורכב מיצירת דייסה מחומרי הגלם מהם רוצים לייצר את הקרטון. העברת עיסה למכונות ארוכות עם רשתות אשר נעות בכיוון אחד תוך ניעור הרשת. ניעור הרשת יוצר כיוון לסיבים. לכל מכונה אפשרות לייצר כמה שכבות במקביל. שכבות אלו מודבקות אחת לשנייה ויוצרות את הקרטון.
על מנת לאפשר הדפסת אופסט על הקרטון, צד ההדפסה מצופה בחומר/פיגמנט לבן כגון גיר (Clay) אשר מונע את בריחת הצבע לשכבות הקרטון.

תהליך יצירת הקרטון (כמו גם הנייר) מתבצע לפי הסדר הבא:


עץ

עץ המשמש לייצור נייר מגיע מיערות המנוהלים היטב שבו קיים תהליך יעור המבטיח נטיעת עצים חדשים במקום אלו שנגדעו על מנת להבטיח צמיחה בת קיימא.

יוצרי נייר בדרך כלל משתמשים רק בחלקים מסוימים של העץ שענפים מסחריים אחרים לא רוצים - כגון פסולת מהמנסרות או עצים מדילול יערות.


דה בארקר

דה בארקר (De-Barker) הוא שם התהליך של הורדת הקליפה מהגזע על ידי סכין, תוף, שחיקה, או לחץ הידראולי. בקליפה נעשה שימוש לייצור דלק או כהעשרת קרקע.


מכונת שבבים

בולי העץ החשופים מרוסקים לחתיכות קטנות על ידי סכינים רכובים בגלגלי פלדה מסיביים (המשמש בתהליך מעיכה כימי).

את השבבים מעבירים דרך רשתות רוטטות המונעות העברה של חלקים גדולים מדי ובתוך מנהרות רוח שמסלקות חתיכות קטנות ואבק.

את השבבים מאחסנים במיכלים ענקיים מוכנים לתהליך הבא.


תהליך מעיכה כימית

שבבים ממיכלי האחסון מוזנים לתוך תמצית כימיקלית ו"מבושלים" להסרת הליגנין (בעיברית עֱצָ‏ן). ליגנין הוא החומר המחזיק בין סיבי הצלולוזה יחד.

ה"בישול" נעשה על ידי חום ולחץ בסודה קאוסטית וגופרית.

התהליך הכימי פולט חום אשר מתועל לשימוש כאנרגיה זמנית לטובת המפעל ליצור נייר.

תהליך המעיכה הכימית מייצר תשואת סיבים נמוכה יותר מתהליך מעיכה מכאנית, בדרך כלל בין 60%-50%.


תהליך מעיכה מכאני

התהליך המכאני מאפשר ניצול של מעל 90% מהעץ מה שנותן תשואת סיבים גדולה המופקת על ידי דחיפה של בולי עץ מופשטים, (עד כשני מטרים), והזרמת מים חמים בין דיסקי פלדה עצומים מסתובבים עם שיניים הקורעים את העץ לגזרים. בשיטה חלופית, ניתן ללחוץ בולי עץ נגד אבני משחזות ולכן תהליך זה ידוע גם בשם עיסת עץ קרקע.

עצים יכולים להכיל עד 30% ליגנין, חומר הרגיש לאור, והופך לצבע חום באור שמש, מה שמסביר מדוע ניירות עשויים מעיסה מכאנית, ישנו את צבעם. דוגמה לכך היא נייר עיתון שיש תוחלת חיים קצרה, ובחלוף זמן יצהיב. היתרונות המיוחדים של עיסה מכאנית, הם שהוא הופך את הנייר אטום וגס.


Hydrapulper

כאשר החבילות של עיסת עץ או פסולת נייר מגיעות למפעל הנייר הם מועמסות על מסוע ועוברות למיכל עגול המכיל מים אשר בתוכו מצוי להב ספירלי ענק שחותך את החבילות לחתיכות קטנות, מכונה זו ידועה כ- Hydrapulper.

המכונה פועלת באופן אוטומטי ובסוף התהליך מסת העיסה שנוצרה מתחילה להיראות כמו דייסה סמיכה. הדייסה מועברת לתוך מיכלי אחסון גדול.

Hydrapulpers המשמש בעיקר לטיפול בפסולת נייר מצויד במכשירים מיוחדים להסרת עצמים לא רצויים כגון חוט, פלסטיק, מהדקי נייר, סיכות ועוד.


מיכל העיסה

התערובת מועברת למיכל שבו ניתן להוסיף כימיקלים רבים כדי להשיג את התכונות הנדרשות לנייר המוגמר. צבעים מתווספים גם, לפי צורך, כדי לצבוע את הנייר.

כל דרג של נייר וקרטון דורש תערובת מדויקת מאוד של עיסה ותוספים.

הפרמטרים והמאפיינים של הנייר/קרטון מנוטרים ללא הרף על ידי מחשבים במהלך ייצור.


תהליך העידון

זה מקום בו בין סיבי הצלולוזה עוברים תהליך זיקוק שהוא חיוני לקבלת חומר גלם איכותי. לפני הזיקוק, הסיבים הם נוקשים, חסרי גמישות וצורה, ויוצרים דבוקות. התערובת נשאבת באמצעות מכונת קוניסל (conicle) אשר מורכבת מסדרה של דיסקים מסתובבים.

פעולה אגרסיבית זו יוצרת אפקט של חיתוך ומאפשרת פתיחה של הסיבים מהלך הגורם לעידון והחלקת הקצוות. תהליך זה נקרא fibrillation. במצב זה, הסיבים הם גמישים ויש להם שטח פנים גדול יותר, אשר משפר באופן משמעותי את הקשר בין הסיבים.

בסיום תהליך מתקבלים המאפיינים של הנייר. בעבר תהליך העידון (זיקוק) נקרא beating (הכאה) כי את התוצאה היו משיגים על ידי חביטה ו"הכאה" של העיסה בעזרת מחבטי עץ.


סינון וניקוי

התערובת מכילה סיבים בלתי רצויים וחומרים שאינם סיביים שיש להסיר לפני שהוא נעשה לעיסת נייר או קרטון.

הניקוי כרוך בהסרת חלקיקים קטנים של לכלוך וחצץ באמצעות רשתות מסתובבות וניקיון צנטריפוגליות.


מכונה לייצור נייר

המכונת להכנת נייר/קרטון הינה מכונה ענקית שאורכה יכול להגיע ל- 200 מ' ורוחבה הוא 4-6 מ'. מהירות המכונה במצב אופטימלי היא 2000 מ 'לדקה - או 60 קמ"ש!

המכונה מתחלקת ל- 4 חלקים עיקריים: 

בחלק הראשון של המכונה שנקרא הקצה הרטוב נכנסת התערובת. התערובת עוברת סינון על לולאת בד כדי ליצור רשת של סיבים רטובים, פיזור, סירוק ולחיצה ראשונית על מנת להבטיח פיזור הסיבים באופן שווה על פני כל הרוחב של מכונת נייר.

בחלק השניה שנקרא מקטע לחץ רטוב נלחצים הסיבים בין גלילים גדולים עמוסים בלחץ גבוה כדי לסחוט כמה שיותר מים.

בחלק השלישי שנקרא מקטע הייבוש בו מופעל לחץ מתפתל על הגיליון על ידי סדרה של גלילי קיטור מחוממים. מקטע הייבוש מסיר את המים עד לרמה של כ -6%.

בחלק הרביעי שנקרא מקטע המערגל בו גליל פלדה כבד מחליק את הנייר היבש המוחזק במתח בין המערגל למקטע הלחץ. הגברה והפחתת הלחץ משפיעים על מאפייני הנייר כגון: חוזק, גמישות, מרקם פני הנייר ועוד.

כל התהליך מנוטר על ידי מחשב ומערכת סנסורים ובקרים להבטחת האיכות ושמירת המאפיינים של המוצר.